Artpap - Artykuły biurowe Łódź

RODZAJE KREDEK ze świata Artpap

0000-00-00 00:00:00

 

- Poproszę kredki 24 kolory.

- Jaki rodzai kredek?

- Hmm, a jakie są?

Pomożemy Wam w rozróżnianiu kilku podstawowych rodzai kredek :)

Kredki ołówkowe

To jedne z najbardziej pospolitych kredek z jakimi możemy się spotkać. Ich wnętrze, tym czym rysujemy, czyli grafit, stworzony jest z korowanego węgla drzewnego. Najczęściej oprawione są drewnem, rzadziej tworzywem sztucznym, np. żywicą syntetyczną. W zależności od stopnia twardości grafitu (tak jak przy ołówkach) kredki te są twarde lub miękkie. Twarde nadają się do szkicowania zaś miękkie do cieniowania. Do kolorowanek polecamy kredki twardsze.

Kredki świecowe

Zwane są także kredkami woskowymi, ponieważ stworzone są z wosku (parafiny). Dzięki zawartemuw w nich woskowi przypominają w dotyku świecę. Najczęściej owinięte są w banderolę chroniącą dłoń przed zabrudzeniem, rzadziej występują w wersji plastikowej wysuwanej. Mają "tłustą" konsystencję. Pomimo łatwości w ostrzeniu są także podatne na złamania. Kredki świecowe łatwo się zmazują. Prace, które nimi wykonujemy zazwyczaj są delikatne i mało wyraziste. Nie wykonamy nimi cienkich kresek.

Kredki plastikowe

Kredki te nie posiadają obudowy ani żadnej ochronnej opaski. Przypominają kredki świecowe lecz w porównaniu do nich nie brudzą dłoni oraz są od nich twardsze.

Kredki pastelowe

Zwane też pastelami. Ich nazwa wywodzi się z języka włoskiego "pasta" co oznacza "ciasto". Pastele podczas produkcji przed wyschnięciem przypominają ciasto. Kredki te są miękkie i bardzo ładnie pokrywają papier. Występują dwa rodzaje pasteli:

  • pastele suche – powstają z kredy, gipsu lub glinki. Są mocno pylące, przypominają przez to kredę.

  • pastele olejne – tworzone są z wosku i glinki. Przypominają kredki świecowe lecz w formie "suchej". Posiadają zwartą konsystencję oraz niesamowicie intensywne kolory.

Kredki akwarelowe

Stworzone są z miękkiego grafitu. Najczęściej oprawiane są, tak samo jak kredki ołówkowe, drewnem. Kredki te można używać na dwa sposoby:

  • sucho – rysujemy nimi tak samo jak kredkami ołówkowymi osiągając efekt miękkich kredek ołówkowych

  • mokro – sposobów żeby osiągnąć efekt farb akwarelowych jest wiele; najprościej narysować coś kredkami a następnie namoczonym w wodzie pędzelkiem malować po rysunku.

Kredki grafitowe

Zbudowane są tylko z grafitu, podobnie co kredki świecowe. Kredki te zabezpieczane są tylko warstwą lakieru. Przez taką budowę są podatne na złamania, trzeba być ostrożnym przy używaniu ich. Bardzo ładnie pokrywają papier.

Kredki z glinki kaolinowej

Występują w banderolach jak kredki świecowe lub w drewnianej oprawie jak kredki ołówkowe. W porównaniu do świecówek kredki te nie są "tłuste i połyskujące".

 

Bibliografia:

 

facebook artpaplodz

google+ artpaplodz

instagram artpaplodz

Artpap Hurtownia Papiernicza

Artpap

O firmie

Zajmujemy się sprzedażą urządzeń i materiałów biurowych. W naszej ofercie można znaleźć wszystko, czego potrzebuje zarówno małe biuro jak i wielkie przedsiębiorstwo. Od drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych przez przybory piśmiennicze po artykuły szkolne.

 

Nasze referencje Panel Klienta

Kontakt

Godziny otwarcia Artpap

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-16:00

Artpap Łódź

Lokalizacja

Łódź, ul. Rewolucji 1905 roku 20