Artpap - Artykuły biurowe Łódź

OZNACZENIA PAPIERU KSERO ze świata Artpap

0000-00-00 00:00:00

 

Papier ksero, papier do druku, papier do drukarek... Posiada wiele oznaczeń, które nie są dla większości jasne. Rozwiejmy zatem wszelką niepewność w temacie oznaczeń na papierze ksero :)

 

Gramatura

to waga metra kwadratowego, która podawana jest w gramach (g/m^2). Standardowa gramatura papieru wynosi 80 g/m^2. Im większa gramatura tym papier staje się grubszy i sztywniejszy.

Wilgotność

To wielkość definiująca ile procent wody znajduje się w papierze. Podawana jest procentach (%). Standardowy papier zawiera w sobie ok. 5 % wody. Cecha ta pomaga dopasować środowisko, w którym będzie znajdować się papier. Ze względu na higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci) papieru ksero, może on się przy dużej wilgotności pofalować na krawędziach, a przy niskiej arkusze przyciągają się, „lepią się do siebie”.

Grubość

to odległość między spodem a wierzchem papieru położonego na płask. Podawana jest w mikronach (μm). Standardowy papier ma średnią grubość 110 μm. Oznaczenie to cechuje sztywność papieru.

Nieprzezroczystość

to umiejętność odpowiedzialna za odbijanie i przenikanie światła. Podawana jest zazwyczaj w procentach (%). Standardowy papier posiada ok. 93 % nieprzezroczystości. Główne zadanie tego oznaczenia jest takie żeby po zadrukowaniu jednej strony papieru nie było widać druku po drugiej stronie.

Format

to wielkość arkusza papieru, czyli jego długość oraz szerokość. Zazwyczaj podawany jest w milimetrach (mm). Standardowy format to A4, który ma wymiary 210 x 297 mm.

Białość CIE

to jasność białego koloru, innymi słowy to po prostu białość papieru. Podawany jest zazwyczaj w skali od 140 do 170. Standardowy papier posiada 155. Jedyny sposób sprawdzenia białości papieru to nałożenie jednego arkusza na drugi z różnymi poziomami białości.

 

Bibliografia:

 

facebook artpaplodz

google+ artpaplodz

instagram artpaplodz

Artpap Hurtownia Papiernicza

Artpap

O firmie

Zajmujemy się sprzedażą urządzeń i materiałów biurowych. W naszej ofercie można znaleźć wszystko, czego potrzebuje zarówno małe biuro jak i wielkie przedsiębiorstwo. Od drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych przez przybory piśmiennicze po artykuły szkolne.

 

Nasze referencje Panel Klienta

Kontakt

Godziny otwarcia Artpap

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-16:00

Artpap Łódź

Lokalizacja

Łódź, ul. Rewolucji 1905 roku 20